Julekugledie – Del 2

Det er nogle måneder siden den udkom, og mange har forsøgt sig med julekugledien, med risiko for højt blodtryk.

Efter at have lavet nogle stykker er håndelaget blevet bedre, og da der den anden dag var julehygge på arbejdet, og vi skulle have et stykke julepynt med, så tog jeg nogle udskæringer at julekuglen med, som jeg så ville samle i løbet af arrangementet.

Jeg havde nogle ekstra med, og nogle var friske på at prøve at lave en selv. Den første af kuglerne, er en helt almindelig kugle, som dien skærer ud.

Jeg har et stykke tid tænkt lidt over om den ikke var nemmere at samle, hvis selve striben var længere, så til mit næste forsøg, brugte jeg 1½ stykke. Hvis man bukker 1 udskæring, er midten mellem 2 vandrette striber, hvis man klipper i den stribe der er tættest på enden med de skrå hjørner, så passer det.

Hvis du vil være sikker, så kig når den er foldet, den skal ikke være ens i begge ender, hvis der er spids i begge ender, så klip en foldning af i den ende uden skrå hjørner.

Der er lidt mere plads til at sætte enderne sammen, når det foldet stykke er længere. Den 3. kugle der er lavet, er med 2 hele stykker i forlængelse af hinanden.

Dog skal man huske at når man bruger et længere stykke, så bliver hullerne i top og bund større, så det kan være nødvendigt at bruge en større perle/knap til at holde snoren i kuglen.

Foto: Erik Andersen

Min personlige favorit, er den med 1½ stykke. Den er nemmere at samle men er stadig nem at samle så meget omkring ophængs snoren, at det ikke bliver for stort hul.

Mine kollegers første forsøg lykkedes undtagen 1, og de fleste af dem blev rigtig flotte. Her er et link, til den vejledning vi lagde på bloggen i sommers https://www.denkreativekaelder.com/jule-kugle/

God fornøjelse

Hilsen Ann

Materialer:

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Valgfri fragt

Vælg selv din leveringsmetode

14 dages returret

Pengene-tilbage-garanti

Stort udvalg

Vi har over 7000 varer på lager

100% sikker betaling

SSL sikret og krypteret via ePay

© Den Kreative Kælder 2021
CVR 18043793