For nogle år siden faldt jeg over dette kortdesign. Det er et der har fulgt mig siden, fordi det er hurtigt, og er altid nemt at (gen-)bruge.
Basen:
Del et A4 på den korte led. Det er ved 4 1/8″ eller 10½ cm

Fold det på midten, så det passer med et A6 kort

Luk kortet op igen, og skær 3½” af forsiden (9 cm hvis du arbejder i cm).

Tag den lille del, og drej den 90°

Her er delene lagt løst, for der skal mønsterpapir på den korteklap på basen. På den side der ligger nederst sættes et skrivefelt hvis man bruger farvet karton til basen.
De færdige kort

Jeg havde fundet noget mønsterpapir i restekassen, og det første eksemplar var ikke delt der hvor jeg havde drømt om.

2. forsøg gik noget bedre, og en lille rest, kunne også pynte på indersiden.

Det grå kort er neutraliseret lidt, så det er et vinterkort i stedet for et decideret julekort.
Lyset er ikke så fremragende om aftenen, så jeg var også lige heldig at få et billede i dagslys af det sidste kort.

Det var vist alt for i dag. Hilsen Ann
Materialer:
Katte/julepapiret er i de samme serier fra Joy, men jeg tror jeg snuppede den sidste pakke, men der er mange andre muligheder. Den grå basiskarton er playcut, og den røde er noget jeg har arvet, så jeg kan ikke spore hvor det kommer fra.
Virkeligt sødt kort. Og tak for ideen til det lette kort. GENIALT !
Tak for de pæne ord. Det kommer næsten altid bag på mig hvor let det er at få til at se ud af en masse, med minimal arbejdsbyrde 🙂